Napełnianie maszyn rolniczych cieczą

Napełnianie maszyn rolniczych cieczą

Napełnianie maszyn rolniczych cieczą to jedna z najtańszych możliwości na dociążenie maszyn rolniczych. Dociążenia najczęściej potrzebują ciągniki pracujące z ładowaczem czołowym, co wymaga dociążenia tylnich kół, jak również maszyny wykonujące ciężkie prace polowe, co wymaga dociążenia wszystkich kół.

Największą zaletą stosowania tej metody dociążania są zdecydowanie niskie koszta i poza tym, że spełnia ona swoje zadanie, to ciężko się dopatrzeć innych plusów. Czas napełniania opony bez specjalistycznego sprzętu może wynieść nawet 4 godziny. Kolejnym minusem jest fakt, że roztwory stosowane do dociążania są niebezpieczne dla środowiska, na przykład podczas uszkodzenia opony w polu. Ponadto, korzystanie z wody i pochodnych soli jest szkodliwe dla felg pojazdu - powodują korozję.

Zależnie od temperatury otoczenia do dociążania stosuje się rożne substancje. Przy pracy w dodatniej temperaturze można pokusić się o stosowanie zwykłej wody. Im chłodniej, tym po inne substancje należy sięgać. Do -20°C można stosować płyn do spryskiwaczy, przy -40°C poleca się glikol, a w razie wystąpienia największych mrozów można sięgnąć po roztwór wody i chlorku wapnia, które nie zamarzną do -50°C. 

Kolejnym czynnikiem decyzyjnym są koszta. Najlepiej w tym wypadku wypada chlorek wapnia i to na niego najczęściej decydują się rolnicy. Za 25 kg worek zapłacimy około 50 zł. Jednak jest to wysoce żrąca substancja, dlatego można zastanowić się nad wyborem glikolu etylenowego, cieszącego się mniejszą popularnością. Litr tej cieczy kosztuje około 20 zł i z tego powodu cieszy się on jednak mniejszą popularnością.

Najpopularniejszą metodą napełniania opon jest metoda grawitacyjna. By z niej skorzystać, na czas napełniania należy zamienić zwykły zawór kierunkowy na zawór balastowy. Dzięki niemu możliwe jest jednoczesne napełnianie i odpowietrzanie koła. Jeden taki zawór kosztuje od 30 zł do 100 zł.

Przy balastowaniu bardzo ważną zasadą jest zostawienie przynajmniej 20% powietrza w oponie, ponieważ ciśnienie zwiększa się w trakcie pracy i w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia, w tym rozerwania opony.

Masę opony można zwiększyć nawet o 40% stosując opisaną wyżej metodę. Cieczy  z koła pozbyć się można w każdym momencie korzystając z metody grawitacyjnej, pamiętając jednak, że zajmuje to sporo czasu. Napełniania można dokonać w profesjonalnym serwisie. Napełnienie jednego koła zajmuje około 30 min, a cena te usługi wynosi około 1,1zł za każdy litr przepompowanej cieczy.

Napisz komentarz