Opony Rolnicze - Napędowe .pl

Opony Rolnicze - Napędowe

Opony stosowane przy ciągnikach napędowych znacznie różnią się od tych, używanych w pojazdach innego typu. Dzieje się tak dlatego, że mają odmienne przeznaczenie. Modele wykorzystywane w samochodach osobowych oraz ciężarowych służą do poruszania się po drogach, podczas gdy opony rolnicze muszą sprawdzać się głównie w terenie, bardzo często podczas prac polowych. Z tego względu produkty używane w ciągnikach rolniczych muszą być wytrzymalsze. Ponadto prędkość ciągników napędowych w trakcie pracy jest stosunkowo niska, a teren, po którym się poruszają, bywa miękki i nierówny.

W asortymencie naszego sklepu posiadamy zarówno modele radialne, jak i diagonalne. Radialne składają się z wielu warstw, co czyni je znacznie trwalszymi oraz mniej podatnymi na zużycie. Ponadto zapewniają większą przyczepność oraz mniejsze opory toczenia, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa.

Z drugiej strony, diagonalne zapewniają większą odporność na przebicie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Korzystając z naszej oferty można nabyć modele różnego typu, dostępne w wielu rozmiarach i pochodzące od wielu znanych producentów. Na pewno znajdziesz u nas opony rolnicze do swojego ciągnika!

Oferty w PROMOCJI

POZOSTAŁE OFERTY

Będące podstawowymi pojazdami w gospodarstwie rolnym ciągniki charakteryzują się nie tylko imponującymi rozmiarami kabin i mocą jednostek napędowych, ale także wielozadaniowością. Niemniej jednak, aby rzeczywiście były w pełni funkcjonalne należy wyposażyć je w opony, które pozwolą rolnikowi pracować na nierzadko najtrudniejszych do poruszania się terenach.

Jak dobrać opony napędowe?

Stając przed zadaniem doboru odpowiedniego ogumienia do swojego ciągnika rolniczego, należy przede wszystkim zweryfikować kilka istotnych informacji. Kluczową kwestią jest rozszyfrowanie oznaczenia umieszczonego na ścianie bocznej opony. Jako przykład niech posłuży następujący szereg cyfr i liter: 480/70R38. Pierwsza liczba informuje użytkownika o szerokości wyrażonej w milimetrach, następna o profilu danego egzemplarza, natomiast ostatnia to średnica felgi.

Niemniej jednak wielu przypadkach spotyka się również starszy typ oznaczeń przyjmujący formę: 16.9R24. W tej sytuacji „16.9” również oznacza szerokość opony, ale wyrażoną w calach. Z kolei cyfra 24 dotyczy – podobnie jak w nowej wersji – średnicę felgi.

Jeśli chodzi o zakup ogumienia do swojego ciągnika, zawsze należy mieć na uwadze zalecenia producenta. Niemniej warto zwrócić uwagę, że do maszyn, które w dużej mierze poruszają się po utwardzonych drogach, bardzo często instaluje się ogumienie niskoprofilowe. Dzięki temu zostają skutecznie stłumione wszelkie wibracje, które mogłyby powstawać podczas jazdy na twardej nawierzchni. Z kolei wysoki profil opony napędowej najczęściej stosowany jest w przypadku ciągników wykorzystywanych do upraw międzyrzędzi.


Na co zwrócić uwagę oprócz rozmiarów opony?

Podczas doboru odpowiedniego ogumienia do ciągnika przede wszystkim użytkownik powinien szukać takiego rozwiązania, które zapewni prawidłowe przenoszenie napędu przy jednoczesnym ograniczeniu zużywania paliwa. Warto więc zwrócić uwagę, że w naszym sklepie dostępne są dwa rodzaje ogumienia – diagonalne i radialne. Pierwszy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się wielowarstwowym ułożeniem nici, a każda z kolejno układanych płaszczyzn jest krzyżowana z następną. Taka konstrukcja przekłada się na niebywałą wytrzymałość opony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym przebicia i przetarcia. Co więcej, ten typ ogumienia sprawdza się na terenach, w których nie zachodzi konieczność zwiększania lub zmniejszania ciśnienia podczas prac. Ubijają tym samym glebę mocniej niż ich radialne odpowiedniki.

Wspomniane opony radialne to z kolei konstrukcje stworzone również z poprowadzonych nici, ale prostopadle do drutówki. W ten sposób istnieje możliwość wykorzystania pełnej funkcjonalności opony przy jednocześnie niższym ciśnieniu. Czoło takiego egzemplarza jest na tyle wzmocnione, że siła wywierana przez ciągnik równomiernie rozkłada znajdujące się wewnątrz powietrze na dwie strony. Dzięki temu całość przylega do gruntu, mniej uciskając glebę. Takie działanie przekłada się na możliwość przeniesienia większej siły momentu obrotowego, eliminując tym samym ryzyko poślizgu kół do absolutnego minimum. Niemniej opony radialne poprzez takie działanie są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.


Jak dbać o opony napędowe?

Niezależnie od wariantu wybranego ogumienia oraz przeznaczenia posiadanego ciągnika, należy w odpowiedni sposób dbać o zakupione egzemplarze. W ten sposób realnie przedłuży się ich żywotność, zmniejszy się zużycie paliwa, a samo wykonywanie prac będzie w dużej mierze zdecydowanie ułatwione. Do podstawowych zadań należy weryfikacja ciśnienia znajdującego się w oponie. Zbyt duża jego ilość powoduje łatwiejszy poślizg, co z kolei przyspiesza zużycie ogumienia.

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej zbieżności, gdyż już niewielkie odchylenia mogą skrócić żywotność opony nawet o dwadzieścia pięć procent. Warto zatem systematycznie sprawdzać stan opon napędowych w swoim ciągniku, gdyż wymuszony ich awarią przestój na polu może przełożyć się na naprawdę odczuwalne w skutkach naprawy. Dlatego nie czekaj i zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, w której znajdziesz propozycje diagonalne i radialne.