Opony Autobusowe

Obecnie coraz więcej ludzi podróżuje autobusami i komunikacją miejską, staje się to bowiem codzienną i bardzo rozsądną alternatywą dla pokonywanie korków własnym samochodem osobowym. Bez wątpienia przewozy autokarowe cieszą się od wielu lat ugruntowaną pozycją wydajnego pod względem kosztowym i elastycznego środka transportu na drogach lokalnych i międzynarodowych.

Opony, które znajdują zastosowanie w szerokiej branży przewozów pasażerskich, muszą spełniać surowe, odgórnie ustalone wymagania oraz muszą być odpowiednio zoptymalizowane pod odpowiednim kątem, by móc spełniać wymagania klientów działających w branży transportu osobowego.

W naszym sklepie znajdziesz opony wykonane z najwyższej jakości surowców, które są w stanie zapewnić należyte bezpieczeństwo zarówno kierowcy pojazdu, jak i pasażerom. W sklepie internetowym alleopony24.pl dostaniesz opony wyłącznie od najlepszych producentów w branży oponiarskiej takich jak: Continental, Michelin, Goodyear oraz Bridgestone. Życzymy szerokiej drogi!

Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia znajdujące się na oponach autobusowych?

Oznaczenia znajdujące się na oponach autobusowych są bardzo intuicyjne. Posłużmy się tutaj przykładem ogumienia z naszej oferty — jest to model 265/70R19.5 Goodyear UrbanMax MCA 140/138L TL M+S.

  • Liczba 265 informuje nas o szerokości wynoszącej 265 milimetrów.
  • 70 to natomiast oznaczenie profilu, czyli procentowej zależności pomiędzy wysokością boku, a także szerokością opon. Im wyższa jest ta wartość, tym wyższy jest bok. W tym przypadku wysokość boku stanowi 70% całej szerokości produktu.
  • Litera R informuje nas o radialnej konstrukcji opony. Taka konstrukcja zapewnia znacznie lepszą trakcję i komfort jazdy po równych drogach niż ogumienie typu radialnego. Właśnie z tego powodu w autobusach stosuje się praktycznie wyłącznie produkty tego typu.
  • 19,5 to wysokość felgi podana w calach
  • Goodyear to oczywiście nazwa producenta, UrbanMax MCA jest oznaczeniem modelu ogumienia
  • 140/138 to indeks nośności, w tym przypadku na tę konkretną oponę może przypadać obciążenie rzędu 2500/2360 kg.
  • L – jest to indeks prędkości, czyli informacja o maksymalnej prędkości, z jaką może jechać maszyna wyposażone w to konkretne ogumienie. Litera L świadczy o tym, że prędkość ta wynosi 120 km/h.
  • TL oznacza, że zastosowano rozwiązanie bezdętkowe. Zdecydowanie jest to standard rynkowy, ogumienie bezdętkowe charakteryzuje się znacznie lepszą żywotnością, niż produkty wyposażone w klasyczną dętkę. Modele TL są dużo bardziej odporne na przebicie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego właśnie stosuje się je w autobusach, gdzie przecież bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów jest najważniejsze.
  • Ostatnie oznaczenie, czyli M+S, świadczy o tym, że produkt ten bardzo dobrze radzi sobie w specyficznych warunkach: mianowicie na śliskich nawierzchniach pokrytych śniegiem lub błotem.

Na jakie parametry koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając opony autobusowe?

W przypadku tego rodzaju ogumienia największy priorytet będzie miało bez wątpienia bezpieczeństwo użytkowników. Warto więc zainwestować w takie produkty, które zapewnią niezawodność, długą żywotność, a także odpowiednią przyczepność niezależnie od warunków atmosferycznych i jakości nawierzchni.

Dlatego właśnie tak często w autobusach zakłada się ogumienie wielosezonowe, które perfekcyjnie sprawdza się o każdej porze roku. Tego typu opony są swego rodzaju „złotym środkiem” pomiędzy modelami zimowymi i letnimi, ponieważ starają się łączyć ich najlepsze cechy.

Bardzo ważnym aspektem ogumienia autobusowego jest również konstrukcja radialna, która gwarantuje bardzo dobrą przyczepność. Kordy ułożone są tutaj promieniście, dzięki czemu tego typu produkty wykazują mniejsze opory toczenia i wydzielają mniejszą ilość ciepła z uwagi na mniejsze tarcie. Takie właściwości umożliwiają rozwijanie większych prędkości w porównaniu do ogumienia typu diagonalnego, rozwiązania radialne cechują się również dużo lepszą trakcją i żywotnością.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest nośność – w przypadku produktów przeznaczonych do autobusów mamy do czynienia z bardzo dużymi obciążeniami, dlatego warto pamiętać o dobraniu takiego ogumienia, które będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Bardzo pomocny będzie tutaj indeks nośności i prędkości. Istotnym parametrem, który także uwzględnić przy wyborze odpowiedniego ogumienia, jest bieżnik zapewniający odpowiednią przyczepność. Prosimy pamiętać o regularnych kontrolach jego zużycia, jeżeli będzie ono zbyt duże, opony należy wymienić na nowe!

Co przemawia za skorzystaniem z oferty naszego sklepu internetowego?

Przede wszystkim to, że nasza oferta opon autobusowych jest bardzo różnorodna i skierowana zarówno do klientów o ograniczonym budżecie, jak i do koncernów pragnących wyposażyć swoje pojazdy w najnowocześniejsze technologicznie ogumienie.

Argumentem przemawiającym za skorzystaniem z naszej oferty jest również możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa ze strony doświadczonych ekspertów – pomożemy Ci dobrać opony do konkretnego modelu autobusu.