Opony zimowe ciężarowe

Jeśli nie poruszamy się pojazdem, który jest wyposażony w opony całoroczne, bardzo odpowiedzialnym posunięciem jest zamiana opon letnich na zimowe, gdy psują się warunki atmosferyczne. Powinno się zrobić to przy pierwszych kroplach jesiennego deszczu.

Gdy temperatura powietrza zaczyna gwałtownie spadać a za oknami widać bezwiednie spadające płatki śniegu, a powierzchnia drogi jest oblodzona, jakość opon zimowych ma bardzo wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz towaru, za który jest odpowiedzialny. Oferujemy bardzo szeroki wybór opon zimowych wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Opony, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym, cechują się wysoką przyczepnością do podłoża, co w warunkach zimowych ma bardzo duże znaczenie, a gumę, z której zostały wykonane opony, ceni się za niezmienność nawet w niezwykle trudnych warunkach pogodowych, oraz dużą odpornością na mrozy. Kolejną jakże ważną cechą jest specjalny profil z większą ilością rowków gwarantujący większą stabilność koła.

Oferty w PROMOCJI

POZOSTAŁE OFERTY

Czym charakteryzują się opony zimowe do samochodów ciężarowych?

Na oponach tego typu znajduje się przede wszystkim specyficzne oznaczenie zwane również symbolem alpejskim: 3PMSF, czyli trzy ośnieżone szczyty górskie i płatek śniegu.

Ogumienie to charakteryzuje się zdecydowanie bardziej agresywnym bieżnikiem wyposażonym w nacięcia i rowki, które umożliwiają oponie lepsze poruszanie się po nawierzchniach pokrytych grubą warstwą śniegu. Pozwala to również znacznie zwiększyć przyczepność, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo podczas jazdy w warunkach zimowych, albowiem skraca drogę hamowania i zapewnia amortyzację na dobrym poziomie. W tego typu produktach stosuje się miękką i elastyczną mieszankę gumową, która dużo lepiej zachowuje się na śniegu i lodzie. Mieszanka ta jest z reguły bogata w krzemionkę, która zapobiega twardnieniu ogumienia przy bardzo niskich, minusowych temperaturach. Opony te często są wyposażone w lamele, a także w szerokie kanały odprowadzające wodę i błoto.

Specyficzna konstrukcja takiego ogumienia przekłada się automatycznie na większe opory toczenia niż ogumienie letnie. Ich stosowanie przyczynia się w związku z tym do zużywania większej ilości paliwa. Są one dostępne także w wersji M+S (Mud + Snow) – tego rodzaju produkty bardzo dobrze sprawdzą się z kolei na grząskiej nawierzchni pokrytej śniegiem i śliskim błotem.

W jakich krajach występuje obowiązek stosowania opon zimowych w transporcie ciężarowym?

Obowiązek stosowania opon zimowych w transporcie ciężarowym występuje w następujących krajach europejskich:

  • Austria: ogumienie zimowe jest tutaj obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. W pojazdach ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita wynosi powyżej 3,5 tony, należy zamontować co najmniej na jednej osi opony z symbolem M+S lub symbolem alpejskim. Bieżnik w przypadku rozwiązań diagonalnych musi wówczas posiadać głębokość wynoszącą co najmniej 6 mm, w przypadku rozwiązań radialnych zaś 5 mm.
  • Chorwacja: obowiązkowo od 15 listopada do 15 kwietnia, ogumienie M + S należy zakładać na osi napędowej we wszystkich pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
  • Czechy: obowiązkowo od 1 listopada do 30 kwietnia dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, a także w odpowiednio oznaczonych miejscach.
  • Niemcy: obowiązek zależny od warunków panujących na drogach, brak odpowiedniego ogumienia grozi wówczas karą. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony muszą posiadać opony zimowe na osiach napędowych.
  • Estonia: obowiązkowo w okresie od 1 grudnia do 1 marca dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w przypadku ogumienia radialnego musi wynosić minimum 3 mm.
  • Rosja: od grudnia do marca pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w opony zimowe z symbolem M+S lub symbolem alpejskim na wszystkich osiach, głębokość ich bieżnika musi wynosić co najmniej 4 mm.
  • Słowacja: obowiązkowo na osi napędowej dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej od 3,5 tony w okresie od 15 listopada do 31 marca. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.
  • Turcja: ogumienie zimowe jest obowiązkowe od 1 grudnia do 1 kwietnia.
  • Szwecja: minimalna głębokość bieżnika zimą to 5 mm. Opony zimowe obowiązkowo dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony w okresie od 1 grudnia do 31 marca.

Stosowanie tego rodzaju ogumienia jest ponadto wymagane w Serbii, Rumunii, Norwegii, na Łotwie, a także w Finlandii i w Czarnogórze.

Czym wyróżnia się nasz sklep na tle konkurencji?

Na tle konkurencji wyróżnia nas doskonale skomponowana, bardzo różnorodna oferta opon zimowych przeznaczonych do różnego rodzaju pojazdów. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo ponadto funkcjonalną porównywarkę poszczególnych produktów, która może okazać się bardzo przydatna przy wyborze ogumienia do konkretnych modeli samochodów ciężarowych.

Gwarantujemy także pomoc doświadczonych ekspertów, którzy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i pomogą dobrać odpowiednie produkty.