Użytkowanie opon rolniczych - AlleOpony24

Użytkowanie opon rolniczych

Najważniejszym zadaniem opon rolniczych jest utrzymanie masy pojazdu wraz ze wszystkimi z agregowanymi przez niego modułami i zapewnienie odpowiedniej trakcji, by w pełni wykorzystać moc silnika pojazdu. Z tego powodu ważne jest, aby odpowiednio dostosować do obciążenia ciśnienie w oponach i utrzymać jego równy poziom w obu kołach osi. Na żywotność opon będzie miało wpływ również, jeśli stosowane, odpowiednie dociążenie opon cieczą, by zminimalizować wartość poślizgu, która jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za zużycie opon.

Prawidłowe ciśnienie jest w tym przypadku bardzo ważne, bo to właśnie powietrze zawarte w oponie odpowiada za jej właściwości. Powinno się je sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej co 2 dni. Warto też często sprawdzać, czy opony nie doznały żadnych uszkodzeń mechanicznych, które zaniedbane mogą doprowadzić do awarii opony.

Podczas użytkowania opon naturalnym jest, że będą się one stopniowo zużywać. Im bardziej zużyta jest opona, tym mniejszą będzie miała przyczepność, a co za tym idzie będzie się coraz szybciej zużywać, a moc silnika będzie coraz mniej efektywnie przekładana na ruch pojazdu. Przy wartości starcia bieżnika do około 50% efekt nie będzie jeszcze zauważalny, jednakże już przy 60-70% zużyciu opona będzie miała zauważalnie mniejszą przyczepność, więc warto się wtedy zastanowić nad wymianą ogumienia na nowe, by zachować pełną efektywność pracy. Jest to dość istotne, ponieważ wzrost ilości spalanego paliwa wraz ze wzrostem jego ceny i spadkiem efektywności będzie jednym z największych wydatków, którego można uniknąć przez wymianę opon, co ma tym większe znaczenie, im więcej kilometrów przebywa maszyna.

Jak uda się nam dobrać oponę rolniczą. Pamiętajmy aby prawidłowo ją użytkować i o nią dbać. 

Napisz komentarz