Opony Do Ładowarek Kompaktowych

Ładowarki kompaktowe mają prostszą konstrukcję od wielu sprzętów budowlanych, co jednak nie zmienia faktu, iż stosowne obciążenie tego typu sprzętu jest bardzo duże, dlatego też powinniśmy zadbać o właściwa przyczepność oraz wytrzymałość na nacisk.

Do tego celu służa specyficzne opony przemysłowo-budowlane przeznaczone do ładowarek kompaktowych. Najczęściej tego typu sprzęt jest o tyle wygodny w procesie dostarczania ogumienia, gdyż najczęściej wszystkie jego koła są jednakowej wielkości. Niemniej wybór opon jest naprawdę szeroki i należy się zastanowić nad tym, jak w sposób odpowiedni dobrać je pod kątem naszych wymagań. Możemy bowiem kupić opony przemysłowo-budowlane do ładowarki kompaktowej wyższej i niższej klasy. Ładowarka bowiem może służyc zarówno w rolnictwie, na magazynie jak i na budowie. Warto to uwzględnić przy wyborze ogumienia.

A jeśli masz z tym jakikolwiek problem, to najlepiej skontaktować się z naszym działem obsługi klienta. Pracujący tam fachowcy z pewnością znajdą odpowiedź na zadane im pytania.


Na co zwrócić uwagę wybierając opony do ładowarek kompaktowych?

Dokonując wyboru opon do ładowarek kompaktowych, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: do wykonywania jakich zadań i w jakim środowisku będzie użytkowana maszyna? Dobór odpowiedniego ogumienia do ładowarki kompaktowej może być bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku choćby ciągników — zwłaszcza że maszyna ta ma bardzo wszechstronne zastosowanie i można ją wykorzystać w branży budowlanej, rolniczej, a także w magazynach.

Ogumienie radialne kontra diagonalne

Określenie zastosowania maszyny pomoże nam wybrać jeden z dwóch typów opon: radialny lub diagonalny. Ogumienie typu radialnego z kordem poprowadzonym równolegle posiada bowiem diametralnie inne zastosowanie od swojego diagonalnego odpowiednika: zdecydowanie lepiej sprawdzi się bowiem na stosunkowo dobrych, utwardzonych nawierzchniach, a więc np. w branży magazynowej. Ogumienie tego typu gwarantuje mniejsze opory toczenia, co przekłada się również oczywiście na mniejsze zużycie paliwa.

Jeżeli zamierzamy użytkować ładowarkę kompaktową w bardziej wymagającym obszarze, np. w rolnictwie lub w branży budowlanej, gdzie często absolutnie konieczne jest dostosowanie się do trudnych warunków w zakresie ukształtowania terenu, zdecydowanie warto postawić produkty typu diagonalnego. Ogumienie radialne nie gwarantuje bowiem bezawaryjnej pracy w takich warunkach, szybko może dojść do przebicia lub innego uszkodzenia opony, a to pociągnie za sobą kosztowne przestoje w eksploatacji maszyny.

Ogumienie diagonalne będzie się czuło natomiast w takich warunkach, jak ryba w wodzie – a to dzięki jego specyficznej konstrukcji, w której kilka warstw kordu ułożone jest względem siebie pod skosem, co zapewnia wybitą wręcz odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przebicie opony. Dlatego to właśnie ten typ stosuje się z reguły w ogumieniu przemysłowym, o ile tylko maszyna, w tym przypadku ładowarka kompaktowa, nie jest przeznaczona do eksploatacji w magazynach lub innego rodzaju obiektach.

Opony dętkowe, czy bezdętkowe — które wybierać do ładowarek kompaktowych?

Tutaj sprawa jest bardzo prosta – do zastosowań przemysłowych zawsze należy wybierać ogumienie o konstrukcji bezdętkowej. Rozwiązania tego rodzaju są przede wszystkim dużo bardziej odporne na przebicie, gwarantują znacznie dłuższą żywotność i są z tego powodu po prostu bardziej użyteczne. Inną ich zaletą jest bezpieczeństwo — powietrze z nie schodzi momentalnie, jak ma to miejsce w przypadku ogumienia dętkowego.

Jak zapewnić długą żywotność opon do ładowarek kompaktowych?

Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń producenta, np. w zakresie indeksu nośności i prędkości. Eksploatacja ogumienia o niewłaściwym indeksie nośności może prowadzić do jego szybszego zużywania się, a także do mniejszego komfortu jazdy, a nawet do groźnych wypadków będących skutkiem utraty stabilności maszyny. Konieczne należy również kontrolować ciśnienie i stan bieżnika. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie ogumienia do ładowarek kompaktowych może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń i wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Zbyt wysokie ciśnienie może nie tylko powodować awarie systemów elektronicznych maszyny, lecz również znacznie zmniejszyć przyczepność ogumienia do nawierzchni. Opona zbyt mocno napompowana może również ulegać nierównomiernemu zużyciu, a więc generować dodatkowe koszty ze względu na konieczność dokonania szybszej wymiany.

Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może być przyczyną uszkodzeń lub przebicia ogumienia, a także szybszego zużywania się komponentów poszczególnych układów. Bardzo niekorzystnie wpływa ono również na ekonomiczność eksploatacji, przyczynia się bowiem do wzrostu zużycia paliwa i emisji hałasu.

Dlaczego warto kupić opony do ładowarek kompaktowych w naszym sklepie internetowym?

Z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim, posiadamy różnorodny asortyment ogumienia do ładowarek kompaktowych, które pozyskujemy od renomowanych producentów gwarantujących jakość na odpowiednim poziomie. Zapewniamy ponadto kompleksowe doradztwo i pomagamy dobrać odpowiednie opony do danej maszyny. Zapraszamy do skorzystania z oferty!