Czym są opony wzmacniane?

Czym są opony wzmacniane?

Opony wzmacniane to opony, które zostały przystosowane do większego ciśnienia, a co za tym idzie obciążenia, niż przewidziane dla danego rozmiaru opony. Wzmocnienie polega na zastosowaniu lepszych, wytrzymalszych materiałów na czole i/lub stopce opony. Dzięki temu można podwyższyć ciśnienie w oponie w stosunku do opon SL (standard load).

W przypadku korzystania z opon wzmacnianych przy standardowym ciśnieniu, mają one zauważalnie wydłużoną żywotność w porównaniu do ich odpowiedników. Dzięki lepszej konstrukcji opony mają mniejszą szansę na doznanie uszkodzeń w sytuacji na przykład gwałtownego wjazdu na krawężnik.

Niestety, sztywniejsza konstrukcja opon sprawia, że wydzielają one więcej hałasu oraz mają większe opory toczenia i są cięższe niż standardowe opony, co może skutkować zwiększonym zużyciem paliwa. 

W opony wzmacniane w pierwszej kolejności należy się zaopatrzyć, jeżeli producent pojazdu zaleca ich stosowanie w instrukcji, co najczęściej dotyczy samochodów dostawczych, combi i vanów. Wiedząc też, że samochód będzie przewoził znaczne ciężary, warto zaopatrzyć się w opony XL, by zwiększyć ich żywotność. Posiadając samochód o wyższych osiągach również warto przemyśleć takowy zakup, bo choć opony wzmacniane są droższe od zwykłych, to ich zwiększona sztywność wpłynie pozytywnie na stabilność pojazdu.

Napisz komentarz