Przyczepność samochodu, a dobra opona

Opony to jeden z najistotniejszych elementów pojazdu, ponieważ to właśnie one zapewniają mu możliwość poruszania się, a także w dużej mierze zapewniają bezpieczeństwo. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zadbanie o dobre ogumienie, zapewniające odpowiednią przyczepność jest kluczowe dla bezpiecznego poruszania się samochodem.

Konstrukcja i zużycie opon to czynniki, które w głównej mierze wpływają na przyczepność pojazdu, a co za tym idzie stabilność jazdy i długość drogi hamowania. Największą rolę odgrywa w tym przypadku głębokość bieżnika, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody i dopasowanie opon do podłoża. Głębszy bieżnik pozwoli na pozbycie się więcej wody spod kół, co skutkuje znacznym zwiększeniem przyczepności na mokrej nawierzchni. 

Poza samymi oponami na ten czynnik znaczny wpływ ma również rodzaj nawierzchni. Samochód będzie trzymał się drogi najlepiej na nawierzchni chropowatej, takiej jak asfalt czy beton. 

Na przyczepność wpływ ma również skład mieszanki, z której zrobione są opony. Guma opon zimowych jest dużo miększa niż letnich i dużo mniej twardnieje w niższych temperaturach. Bieżnik opon zimowych jest dużo bardziej ponacinany a szersze rowki zmuszają zgromadzony śnieg do odczepienia się od opony. Jednak wszystkie te czynniki sprawiają, że opony zimowe są dużo mniej żywotne od letnich, dlatego warto zaopatrzyć się w dwa komplety: na porę letnią i zimową.

Napisz komentarz