Opony a zużycie paliwa

Jak opony wpływają na spalanie?

Opony mają stosunkowo duży wpływ na zużycie paliwa. Dobierając ogumienie o mniejszym rozmiarze i oporze toczenia możemy sporo zaoszczędzić na paliwie. Na jego zużycie składają się między innymi czynniki takie jak właśnie opór toczenia i rozmiar koła. 

Zacznijmy od tego pierwszego. Opór toczenia to siła przeciwdziałająca ruchowi pojazdu. Im większa będzie ta siła, tym więcej mocy potrzeba na poruszenie pojazdu. Podczas jazdy opona, jako element elastyczny, ugina się i obraca w okół własnej osi. Oba te czynniki składają się na opór toczenia razem z mniej istotnymi, jak mikro poślizgi oraz aerodynamika. 

Opory toczenia składają się na około 20% zużycia paliwa pojazdu. Niestety, nie jesteśmy w stanie zniwelować ich całkowicie, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Jednak stosując opony o niższym indeksie efektywności paliwowej, oznaczonym literami od A do G, jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 0,6 l na 100 km. W przypadku rocznego przebiegu wynoszącego 10,000 km, w samochodzie osobowym, będzie to cały bak paliwa. Jednak dużo większe znaczenie niż w przypadku pojazdów osobowych ma to we flotach pojazdów ciężarowych, w przypadku których oszczędności można liczyć w tysiącach złotych.

Opory toczenia opony będą większe, dla opon o większej masie własnej, a także dla takich, które będą większe i szersze. Opona o większej masie potrzebuje więcej energii, by toczyć się dalej. Szersze ogumienie zaś, będzie miało większy kontakt z podłożem, co zwiększy opory toczenia. Jednak należy pamiętać, że większy kontakt z podłożem oznacza również większą przyczepność, dlatego należy dobrze wybalansować te wartości dla swojego pojazdu. 

Jako użytkownicy należy pamiętać o tym, że sami również mamy wpływ na zmniejszenie oporów toczenia naszych opon. Należy pamiętać, by na bieżąco sprawdzać stan techniczny ogumienia naszego pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie w oponie znacznie zwiększy spalanie naszego pojazdu przez zwiększony nacisk bloczków bieżnika na nawierzchnię.

Zminimalizowanie spalania to aspekt, któremu warto poświęcić odrobinę uwagi. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym zadaniem opon jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy, jak również ładunku. Dlatego ważne jest, by szerokość, rozmiar i bieżnik opon dobrać przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa, a drugorzędnie zminimalizowania zużycia paliwa.

Napisz komentarz

Kategorie