Sezon na oponę! Wszystko o oponach całorocznych.

Sezon na oponę

Większość polaków kupuje opony sezonowe, zimowe i letnie, jednak poza nimi dostępne jest również ogumienie całoroczne. Jak nazwa wskazuje, powinno ono łączyć cechy opon sezonowych. Jak wygląda to w praktyce?

Jak nazwa sugeruje opony całoroczne są dostosowane do korzystania z nich zarówno zimą, jak i latem. Jednak nie jest to najdokładniejsza nazwa i nie zdradza ona zbyt wiele z samej konstrukcji opony. Zazwyczaj ogumienie letnie wykonane jest z dość twardej, trudno ścieralnej gumy. Dzięki temu nie zetrze się ono zbyt szybko na rozgrzanym asfalcie, ale nadal zapewni wystarczającą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Ogumienie zimowe jest za to wykonane ze stosunkowo miękkiej mieszanki, ze względu na jego przeznaczenie. Opony zimowe mają być przystosowane do podróżowaniu przez śnieg i błoto pośniegowe, więc naturalnie będą się mniej zużywały, ale mają zupełnie inne i bardziej wymagające potrzeby, niż ogumienie letnie. Opony całoroczne, to bardziej ogumienie zimowe przystosowane do lata. Jego mieszanka jest na tyle miękka, by dobrze radzić sobie zimą, jednak wciąż na tyle twarda, by nie ścierać się aż tak szybko, jak ogumienie zimowe.

Na pierwszy rzut oka największą zaletą opon całorocznych jest cena. Kupienie jednego zestawu opon zamiast dwóch wydaje się bardzo kuszącą opcją. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że opony całoroczne zużyją się zdecydowanie szybciej niż ogumienie sezonowe, które będzie używane tylko przez połowę tego okresu, a opony sezonowe letnie są dużo odporniejsze na ścieranie niż te całoroczne, ze względu na zastosowaną mieszankę.

Należy również pamiętać o tym, że opona całoroczna będzie się sprawować gorzej, niż odpowiednie ogumienie sezonowe. Droga hamowania opony całorocznej w porównaniu do letniej jest dłuższa o 30% na suchej nawierzchni i 10% na mokrej. W porównaniu do opony zimowej jest to około 20% zimą. Jednak opony całoroczne nadal radzą sobie lepiej latem niż ogumienie zimowe i lepiej zimą niż ogumienie letnie, i o tym również należy pamiętać.

Więc dla kogo jest ogumienie całoroczne? Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które poruszają się głownie w mieście przy niedużych prędkościach. Wtedy nieopłacalny będzie dla nich zakup opon letnich i zimowych. Jednak jeśli pokonujesz powyżej około 10,000 km rocznie, szczególnie latem, ogumienie całoroczne nie będzie najlepszym wyborem. Nie dość, że nie zapewni takiego poziomu bezpieczeństwa, jak opony sezonowe, to również będzie się zużywało dużo szybciej niż opony sezonowe.

zostaw komentarz