Mierniki ciśnienia w oponach

Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczem auta z napędem na cztery koła, pracujemy na co dzień jako kierowca samochodu ciężarowego czy też jesteśmy właścicielem maszyn budowlanych lub innych pojazdów przemysłowych, powinniśmy mieć zawsze pod ręką lub też na stałe udostępniać naszym pracownikom dobre mierniki ciśnienia w oponach.

Dlaczego miernik ciśnienia w oponach jest ważny?

Manometr umożliwia przeprowadzanie regularnych pomiarów ciśnienia w oponach, które przekłada się zarówno na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy, jak również eksploatację pojazdu oraz samego ogumienia. Jego niewłaściwy poziom może prowadzić nie tylko do szybszego zużywania się opon, lecz także do ich awarii. Poza tym wypływa on na wzmożoną eksploatację różnych elementów zawieszenia oraz poziom zużycia paliwa. Dokonywanie regularnych pomiarów przy pomocy sprawdzonego manometru jest więc niezbędnym działaniem, które stosunkowo niewielkim kosztem możemy przeprowadzać samodzielnie. Warto mieć przy tym na uwadze, że przykładowo w samochodach ciężarowych należy mierzyć ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu, a maksymalnie raz na kwartał.

Jaki miernik ciśnienia w oponach wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, czy dany manometr nadaje się do użytku w naszym pojeździe. Nieco inaczej zbudowany będzie miernik ciśnienia w oponach przewidziany dla samochodów ciężarowych, a inaczej dla aut osobowych, dostawczaków i pojazdów przemysłowych, takich jak np. wózki widłowe. Poza tym mogą się one różnić także zakresem pracy, co jest niezwykle istotne w oponach, w których ciśnienie zgodnie z zaleceniami producenta powinno wynosić np. 8,0 bar. W niektórych manometrach górna granica pomiar może wynosić bowiem zaledwie 3 bary czy też 6,9 bar, co będzie w związku z tym niewystarczające m.in. w przypadku samochodów ciężarowych. Istotne jest ponadto sprawdzenie deklarowanej przez producenta dokładności urządzenia, która najlepiej, żeby była na poziomie +/- 1%.

W dalszej kolejności warto zastanowić się, czy interesuje nas manometr elektroniczny, czy też wolimy jednak postawić na model analogowy. Na czym polega różnica?

Manometr elektroniczny

Modele elektroniczne to przede wszystkim dużo łatwiejszy odczyt wyników. Tego typu manometry posiadają wyświetlacz, który pokaże nam konkretną wartość i to nie tylko w barach. Wiele urządzeń wskazuje wyniki także w kilopascalach (kPa) czy funtach na cal kwadratowy (psi). Poza tym mogą być zasilane bateriami lub energią słoneczną, a także mogą mieć inne ciekawe funkcje. Niektóre manometry elektroniczne będą wyposażone dodatkowo w latarkę czy też umożliwią sprawdzenie głębokości bieżnika.

Analogowy manometr

Tego rodzaju urządzenia są przede wszystkim tańsze niż manometry elektroniczne. Są one jednak tak samo skuteczne, a podstawową różnicą jest to, że do odczytu posłuży nam wskazówka i specjalna tarcza, na której również uwzględnione są często różne jednostki.

Wybór odpowiedniego miernika ciśnienia w oponach zależy więc przede wszystkim od jego przeznaczenia względem rodzaju pojazdu oraz naszych indywidualnych preferencji.

Napisz komentarz

Kategorie