Głębokość bieżnika - jak sprawdzić, jaka jest prawidłowa wartość?

Dobre ogumienie to jeden z kluczowych czynników zwiększających nasze bezpieczeństwo na drodze. Będąc więc właścicielem samochodu powinniśmy regularnie weryfikować ich stan techniczny, a także wymieniać odpowiednio wcześnie na zimowe czy też z powrotem na letnie. O ile oczywiście nie zdecydowaliśmy się na modele całoroczne.

O tym, czy dana opona nadaje się jeszcze do użytku, decyduje zarówno jej wiek (większość producentów zaleca wymianę maksymalnie po 6 latach eksploatacji), jak również zużycie, które możemy zweryfikować sprawdzając głębokość bieżnika.

Jaka jest prawidłowa głębokość bieżnika?

W Polsce minimalna głębokość bieżnika została zdefiniowana przepisami prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi jest to 1,6 mm. Biorąc jednak pod uwagę to, jak zachowuje się taka opona na śliskiej powierzchni, należy uznać tę wartość za graniczną. Po jej osiągnięciu ogumienie nadaje się już tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Najbardziej optymalna wartość to w przypadku opon letnich 3 mm, a dla ogumienia zimowego oraz całorocznego – 4-4,5 mm.

Warto mieć przy tym na uwadze, że w innych krajach za minimalną może być uznawana inna wartość niż uznawane w Polsce 1,6 mm. Poza tym nie powinniśmy zapominać, że w przypadku większości modeli dostępnych obecnie na rynku głębokość bieżnika w nowej oponie wynosi ok. 8 mm. W związku z tym wymiana ogumienia po jego spłyceniu do poziomu poniżej 4 mm, nie jest wcale wyrazem nadgorliwości, lecz świadomości oraz odpowiedzialności za siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Aby dokonać prawidłowego pomiaru, wcale nie musimy udać się do mechanika czy też wulkanizatora. Wystarczy, że zaopatrzymy się w dedykowane narzędzie, którego koszt wynosi nie więcej niż dwadzieścia kilka złotych. Jeżeli nie posiadamy miernika, nic straconego. Wystarczy zapałka i zwykła linijka. Poza tym większość obecnie produkowanych modeli posiada specjalne wskaźniki zużycia - TWI. Miejsce, gdzie na danej oponie znajdziemy punkty TWI, wskazuje najczęściej umieszczony na jej boku trójkąt.

W przypadku wskaźników TWI, należy jednak pamiętać, że każdy z punktów ma wysokość granicznego 1,6 mm. Jeżeli więc czołowa część opony zrówna się z nimi lub zetrą się specjalne wytłoczone symbole, nasze ogumienie nie może być dalej użytkowane.

Dlaczego tak istotne jest regularne sprawdzanie głębokości bieżnika?

Naturalnie najważniejszym powodem, dla którego należy systematycznie, najlepiej co miesiąc, sprawdzać głębokość bieżnika, jest zapewnienie sobie i innym podróżującym z nami osobom maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Jeżeli nie będzie ona mniejsza niż 3 mm w przypadku opon letnich oraz 4 mm w ogumieniu zimowym bądź całorocznym, zapewnimy sobie lepszą przyczepność auta do jezdni. Ogumienie w dobrym stanie technicznym skuteczniej odprowadza wodę i lepiej sprawdza się zarówno w trakcie hamowania, jak również przyspieszania. Poza tak oczywistym argumentem nie możemy zapominać również o tym, że 1,6 mm to wartość określona przepisami kodeksu drogowego. Nieprzestrzeganie tych przepisów może wiązać się z otrzymaniem mandatu w wysokości nawet do 500 zł, a także z utratą dowodu rejestracyjnego.

Napisz komentarz

Kategorie