Jak uniknąć uszkodzenia opony?

Widząc głębokie dziury w jezdni staramy się je ominąć lub maksymalnie zwalniamy, aby nie uszkodzić opony ani innych elementów podwozia. Niestety podczas jazdy możemy nie zauważyć niewielkiego gwoździa czy też fragmentu szkła, które również mogą zniszczyć nasze ogumienie. Nie tylko jednak zły stan techniczny dróg lub leżące na nich ostre przedmioty mogą doprowadzić do uszkodzenia opon. Kluczowa jest także ich właściwa eksploatacja, na którą mamy realny wpływ.

Użytkowanie zużytego ogumienia lub po okresie wskazanym przez producenta

Ogumienie, w którym głębokość bieżnika jest niższa niż zalecane przez producentów 3-4 mm lub graniczne 1,6 mm określone w przepisach o ruchu drogowym, jest znacznie osłabione i dużo łatwiej ulega różnego typu awariom. Poza tym nie bez powodu producenci zalecają użytkować opony nie dłużej niż 6, a maksymalnie 10 lat od daty produkcji. Po tak długim czasie guma staje się coraz sztywniejsza, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się drobne pęknięcia. Posiadając nawet odpowiednio głęboki bieżnik nie będzie ona posiadać swoich pierwotnych właściwości, a co za tym idzie, będzie wykazywać dużo niższą odporność na tarcie o powierzchnię drogi oraz działanie innych czynników zewnętrznych.

Nieprawidłowe ciśnienie

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na trwałość ogumienia jest utrzymanie w nim optymalnego ciśnienia. Zbyt niskie przyspiesza jego zużywanie i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia opony. Przy za niskim ciśnieniu wzrasta opór toczenia, co może doprowadzić także do przegrzania gumy i jej pęknięcia. Za wysokie ciśnienie wiąże się natomiast z pogorszeniem przyczepności kół do podłoża, a co za tym idzie, nieregularnym i dużo szybszym zużyciem bieżnika.
Za optymalne ciśnienie w przypadku samochodów osobowych uznaje się najczęściej wartość na poziomie 2,2 b.

Przekroczenie maksymalnego obciążenia

Aby uniknąć uszkodzenia opony, nie można także przeciążać jej nadmierną masą pojazdu. Nie powinniśmy więc przeładowywać samochodu i przewozić w nich rzeczy, których waga w połączeniu z wagą samego auta oraz pasażerów przekroczy maksymalne obciążenie ogumienia wskazane przez producenta. W przeciwnym razie może dojść do jego przegrzania, a nawet wybuchnięcia.
Regularne przekraczanie dopuszczalnego obciążenia, jeżeli nawet nie doprowadzi do awarii, będzie skutkować szybszym spłyceniem bieżnika.

Zbyt szybka jazda

Nadmierna prędkość w kontekście ogumienia to przede wszystkim większe prawdopodobieństwo uszkodzenia opony po najechaniu na ostry przedmiot, dziurę w nawierzchni bądź inną przeszkodę. Poza tym zbyt szybka jazda prowadzi do szybszego zużycia ogumienia, a także może skutkować jego przegrzaniem czy też gwałtownym ujściem powietrza. Ekonomiczna jazda to więc nie tylko większe bezpieczeństwo czy niższe zużycie paliwa.

Jeżeli będziemy regularnie sprawdzać stan techniczny ogumienia w naszym samochodzie, zadbamy o jego prawidłową eksploatację i będziemy przy tym starali się omijać głębokie dziury oraz ostre przedmioty, ograniczymy ryzyko uszkodzenia opony do minimum.

Napisz komentarz

Kategorie