Opony Ciężarowe Hankook

Hankook - kolejna marka z egzotycznej Azji, która zdobyła serca na całym świecie.

Firma Hankook to przykład przedsiębiorstwa, które nigdy nie poddało się przeciwnościom losu. A było na nie wystawiane szczególnie, ponieważ firma powstała w czasie wojny, w roku 1941, jako pierwsza firma produkująca opony w Korei. Był to okres wyjątkowy, ponieważ przemysł własny Korei dopiero stawiał swoje pierwsze kroki, a środków na rozwój brakowało praktycznie wszędzie.

Następnie doszło do kolejnej, wielkiej tragedii w tamtym rejonie, czyli słynnej wojny koreańskiej, która ostatecznie podzieliła kraj. Mimo praktycznie całkowicie ograniczonych dostaw oraz ogólnego niedoboru możliwości rozwojowych, firma Chosun Tire Company, bo tak się pierwotnie nazywała, powoli rozwijała się, by wreszcie w roku 1953 przyjąć znaną dziś nazwę Hankook, a w roku 1958 wyremontować zakład produkcyjny w Yeongdeungpo. Tym samym firma ta stała się symbolem rozwoju przemysłowego całej Korei.

Kolejne lata to dynamiczny rozwój, potęgowany przez rozwój całej gospodarki. Firmę Hankook wyróżniało zawsze przyszłościowe myślenie i pozyskiwanie nowych zdolności technologicznych, przy zachowaniu logicznych zasad biznesowych. To już wkrótce przełożyło się na na wzrost jakości produktów i zdobycie sporej przewagi konkurencyjnej. W sam raz na czas, gdyż zbiegło się to z rozkwitem ery samochodów dzięki dwóm, głównym i kluczowym autostradom. To były czasy, kiedy firma Hankook co rusz szokowała nowinkami - opony zimowe, bezdętkowe czy radialne na terenie Korei pojawiły się dzięki tej marce.

Sukces był kontynuowany również na polu eksportu. W roku 1962 spółka weszła na rynek Pakistański, zaś w 1975 otrzymała kluczowe zamówienie od rządu irańskiego (na 13 milionów dolarów). Dzięki temu już po roku powstał pierwszy oddział firmy na Bliskim Wschodzie - konkretnie w Kuwejcie.

Dalsze lata to kolejne inwestycje i innowacyjne pomysły. By im sprostać, utworzono specjalistyczny zakład produkcyjny w Daejeon, specjalizujący się w oponach radialnych. To był zakład seryjny, który wykorzystywał rosnącą modę na opony radialne oraz efekt skali, co przełożyło się na wypracowanie niezwykle stabilnej pozycji na rynku światowym.

W latach 80 firma rozpoczęła eksport do Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Wydajność zakładu w Daejeon biła rekordy światowe. W roku 1982 wdrożono kolejną inwestycję badawczą, mająca na celu opracowywanie nowych technologii.

Dalszy rozwój był jeszcze bardziej dynamiczny. Kluczowym momentem było podpisanie umowy z marką Volkswagen na montaż opon w fabrycznie nowych samochodach w 1991 roku. Następne lata to kolejne centra technologiczne w Stanach, w Niemczech oraz w Chinach. W tym ostatnim kraju powstały również nowe zakłady produkcyjne.

W najnowszych czasach marka Hankook posiada dodatkowo zakład produkcyjny na Węgrzech i znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm oponiarskich na świecie. Dostarcza opon do nowych samochodów również marki Audi, Mercedes-Benz klasy S, Porsche Macan czy nowej serii BMW 3.

Dla nas marka Hankook to głównie dobre opony ciężarowe (naczepowe czy napędowe, do tras dalekobieżnych). Przyzwoite parametry nie wykluczają jednej z lepszych cen opon tego typu na rynku.