Opony Ciężarowe Dayton - Sklep AlleOpony24.pl
Filtruj według
Kategorie
Cena
Producenci
Filtruj

Opony Ciężarowe Dayton

Dayton - amerykańska jakość

Rozwój marki Dayton sięga okresu początku XX wieku. Jej założyciel, John C. Hooven, zajmował się produkcją maszyn oraz unowocześnianiem rolnictwa na lokalnym rynku. Ten były wojskowy 17 maja 1905 roku założył firmę Dayton Rubber Company. Początkowo, przez pierwsze dwa lata, firma zajmowałą się produkcją elementów z gumy - uszczelek, części maszyn przemysłowych, płaszczy czy węży.

Prawdopodobnie firma nigdy nie zainteresowała by się produkcją opon, gdyby nie młody, kanadyjski wynalazca - John A. Macmillian. To właśnie on w 1908 roku, pojawił się w Dayton z pomysłem na gotowy produkt, który miał zapewnić ogromny sukces, właśnie w branży oponiarskiej. Tak powstały opony reklamowane hasłem “Dla mężczyzny, który chce zapomnieć o problemach z oponami”. I faktycznie przyniosły firmie ogromne zyski i rozgłos. W roku 1913 firma rozszerza ofertę o słynne ogumienie z białymi bokami.

Pomysł Macmilliana został doceniony, tak samo jak jego wkład w sukces. Został on najpierw generalnym menedżerem, a wkrótce też prezesem zarządu. W roku 1917 zarządził budowę fabryki na trasie Pennsylvania Railroad. Już po roku w zakładzie zaczęto produkcję, a w 1920 roku pracował on już w pełni.

W nowej fabryce w Ohio dyrektorem został A. L. Freelander - chemik i inżynier. To on odpowiada za dywersyfikację oferty marki Dayton, rozszerzenie produkcji i wejście na rynek włókienniczy oraz sportowy. Freelander został nowym prezesem w 1936 roku, zaliczając w sumie w życiu 52 lata kariery w firmie Dayton.

Wojna przerwała ekspansję firmy, ponieważ zakłady rozpoczęły produkcję dla wojska pontonów, kamizelek ratunkowych i innych elementów gumowych.

Po wojnie firmę czeka wiele przejęć - w 1952 przejmuje American Latex Products Corporation of Hawthorne, następnie Cadillac Plastic and Chemical Co., Hardman Aerospace czy Metal Hose and Tubing Co. W roku 1959 marka wchodzi na rynek indyjski, a rok później staje się oddziałem koncernu DAYCO Corp. 1961 rok to przejęcie przez koncern Firestone, a w 1988 trafia do portfolio Bridgestone.

Dziś Dayton to marka opon ciężarowych (głównie do lekkich pojazdów ciężarowych na oś napędową) i osobowych. Przyzwoita jakość sprawia, że warto się nią zainteresować.

Oferty w PROMOCJI

POZOSTAŁE OFERTY