Opony Ciężarowe Fulda

Niemiecka jakość - marka Fulda

Opony marki Fulda goszczą na rynku już od ponad 100 lat, przez cały ten okres prezentując wysoką jakość wykonania oraz komfort prowadzenia. Wszystko zaczęło się już w roku 1900, kiedy to Gustav Becker i Moritz Hasenclever właśnie w niemieckim mieście Fulda założyli firmę, mającą produkować wyroby gumowe. Produkcja ta startuje już w roku 1901. Bardzo szybko dostrzeżono potencjał w produkcji rozwiązań w formie opon. Początkowo są to przeważnie opony do pojazdów niesilnikowych jak wózki dziecięce czy powozy konne.

Prawdziwa produkcja opon rusza w 1906 roku. Wtedy rozpoczyna się produkowanie opon dla rowerów, motocykli oraz samochodów. W roku 1907 staje się to głównym produktem firmy.

Jeszcze przed rokiem 1910 marka zasłynęła z dwóch rozwiązań. Pierwszym była roczna gwarancja na opony rowerowe, bardzo rzadko wtedy spotykane rozwiązanie. Wynikało ono z pewności siebie marki. Wtedy też wchodzi na rynek pierwsza opona ciężarowa typu Sambusto, ze stalowymi sprężynami w feldze dla większej amortyzacji.

Kolejne lata, to lata dynamicznego rozwoju firmy, zwłaszcza na rynku opon ciężarowych. W roku 1921 powstaje opona Riesenkissenreifen, która posiadała większą amortyzację i oferowała jej większy zakres na wyboistych drogach. Mowa oczywiście o oponie do samochodów ciężarowych. Rok 1925 to opona Parabel - w pełni gumowa, przeznaczona do samochodów ciężarowych ze specjalną komorą powietrza, zapewniającą stałe ciśnienie. Rok 1929 to pierwsza opona pneumatyczna do samochodów ciężarowych (Fulda Elastic).

Rok 1933 to pojawienie się na rynku aut luksusowych i produkcja opon ozdobnych (z białymi ściankami).

Wojna to okres zbombardowania fabryk, a produkcja zostaje uruchomiona dopiero po ich odbudowie, w 1946 roku. Rozwój dalej postępuje i w 1952 powstaje pierwsza opona zimowa z oznaczeniem M+S.

Kolejnym, ważnym wydarzeniem, jest wejście w skład grupy Goodyear. Dochodzi do tego w roku 1966 i od tego czasu rozwój marki jest ściśle powiązany z rozwojem grupy.

Kolejne lata to w zasadzie ciągła historia nowych modeli i nowoczesnych rozwiązań (opasanie stalowe, z włókna szklanego). To również okres wzmożonej aktywności medialnej, gdyż w latach 90 marka Fulda edukuje kierowców w kontekście odpowiedniej głębokości bieżnika i jej znaczenia.

Dziś marka ta to produkcja opon dobrej jakości, klasyfikowane jako Medium. Wynika to przede wszystkim z bardzo starannego ich wykonania. Niemiecka fabryka dba praktycznie o każdy aspekt opony - zarówno jej hałas (to modele jedne z najcichszych na rynku), jak i przyzwoite wartości w kontekście klasy energetycznej, nośności czy przyczepności. Są to głównie opony do samochodów ciężarowych i osobowych, np. do zastosowań szosowych, na oś prowadzącą.