Opony Ciężarowe Dunlop

Marka Dunlop - jedna z najstarszych, europejskich marek opon.

Swoją historię marka Dunlop rozpoczęła już w roku 1888. Wtedy to też John Boyd Dunlop opatentował specjalnie przez siebie wynalezione pneumatyczne opony rowerowe. Kiedy rok później, cyklista Willie Hu,e prezentował wyższość nowego ogumienia (wygrał dzięki niemu wszystkie wyścigi rowerowe, w których brał udział), popyt na wytwory marki Dunlop zaczął rosnąć w sposób wręcz wykładniczy. Mimo iż w dwa lata później patent marki anulowano, gdyż udowodniono, że odkrył go 43 lata wcześniej inny Szkot, Robert William Thomson, nic już nie mogło zatrzymać ekspansji firmy. Jeszcze w XIX wieku powstały filie w USA oraz w kontynentalnej Europie, a także powstała fabryka w Australii. Sprzedaż objęła praktycznie całą Europę, a w 1898 roku musiano przenieść zakład i rozbudowywać go cyklicznie (wtedy też powstał monumentalny Fort Dunlop, mieszczący fabryki i biura).

Początek XX wieku to start produkcji opon samochodowych. Było to o tyle prostsze, że w roku 1910 koncern posiadał już własną plantację kauczuku. W roku 1913 swój oddział firma posiadała również w japońskim Kobe.

Można śmiało zauważyć, że to właśnie rozwój marki Dunlop sprawił, że opony pełne zostały niemal wyparte z rynku, ustępując miejsca oponom pneumatycznym. Było to wsparte równocześnie ciągłym rozwojem myśli technicznej. W roku 1922 zastosowano stalową drutówkę i kord tekstylny, co przełożyło się na zwiększoną wytrzymałość opon. Od początku też marka ta mocno promowała się jako rozwiązania wysokiej jakości do samochodów wyścigowych. Sporo opon brało udział w biciu rekordów prędkości, a kierowcy rajdowi, używający ich, często zwyciężali w rywalizacji.

W roku 1948 pojawia się pierwsza opona bezdętkowa z, wtedy z warstwą samouszczelniającą. Jej rozwój sprawił, że w roku 1954 średnia liczba przebić opony spadła z jednego na 16 tys. mil z oponami dętkowymi do 1 na 80 tys. mil z oponami bezdętkowymi.

Kolejne lata, to następne innowacje (dokładne nacięcia bieżnika w 1954 czy opona SP 68 z gęstszą siatką nacięć). To też bicie kolejnych rekordów, czy wejście na rynek lotniczy.

Co prawda od lat 70 firma przeżywała kryzys, jednakże w wyniku przejęć (przez Sumitomo w 1984, a następnie w wyniku połączenia z Goodyear Tire & Rubber Company), marka stałą się częścią jednego z największych koncernów na świecie.

Dzięki temu dziś dostarcza opon najwyższej jakości, oznaczane jako klasa Premium. Widać to na popularnych oponach ciężarowych, na różne osie i po osiągach, jakie te opony oferują. Zdecydowanie warto zainwestować w tego typu ogumienie.

C

B

73 dB