Filtruj według
Kategorie
Cena
Producenci
Filtruj

Opony Ciężarowe Dębica

Dębica - polska marka z międzynarodowym kapitałem.

Dębica nie bez powodu nosi nazwę jednej z polskich miejscowości. To bowiem tutaj w roku 1937, wraz z rozpoczęciem budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, powstała Firma Oponiarska Dębica (wtedy jako filia poznańskiego “Stomilu”, zajmująca się produkcją dla wojska).

Do końca roku 1937 miał powstać spójny plan fabryki, a do tego celu ściągnięto nawet specjalistów ze Stanów Zjednoczonych (w tym E. Hoovrera), w tym przedstawicieli firmy General Tire. Dzięki temu już po kilkunastu miesiącach powstał obiekt o kubaturze 59,5 tys. metrów sześciennych, wyposażony w najnowsze (jak na tamte czasy) rozwiązania technologiczne, dostarczone przez angielską firmę Francis Shaw Company Ltd Manchester. General Tire and Rubber Company dostarczyła wiedzy technologicznej. Dzięki temu, 30 marca 1939 wyprodukowano pierwszą oponę w Dębicy, a 4 kwietnia nastąpiło oficjalne otwarcie fabryki.

Wojna przerwała pracę fabryki, która trafiła w roku 1940 do niemieckiego koncernu Continental Gummiwerke AG Hannower. Po wojnie, do 1950 roku, trwała rewindykacja zagrabionych maszyn i urządzeń oraz odtworzenie technologii. W sam raz, by w roku 1953 wziąć udział w starcie centralnego Planu Sześcioletniego. Zakładał on, że zakład sprosta szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na ogumienie. To wymagało inwestycji i restrukturyzacji, by zwiększyć produkcję i poprawić jej technologie. Wtedy też zakupiono nowe obiekty oraz maszyny.

W latach sześćdziesiątych rozpoczęto powolne unowocześnianie technik produkcji, rozbudowywanie oferty produktów oraz rozpoczęto rozwój zaplecza naukowo-badawczego. Dzięki temu, niecałą dekadę później, wprowadzono osobowe opony radialne, co stanowiło moment przełomowy w historii firmy. Co prawda kolejna dekada to ogólne wyhamowanie polskiej gospodarki i niewielkie nakłady inwestycyjne, zaś lata 1990-2000 to restrukturyzacja i dopasowywanie do nowych realiów rynkowych, to jednak firma dalej dynamicznie się rozwijała. W 1994 roku znalazła się na giełdzie, zaś w 1995 została całkowicie sprywatyzowana, przy czym niemal 51 % akcji przypadł koncernowi The Goodyear Tyre & Rubber Company.

Następne lata to czas intensywnego rozwoju firmy - powstawały nowe hale i centra logistyczne. Likwidowano również nieefektywne gałęzie produktowe. Udział koncernu Goodyear stale się zwiększał.

Po roku 2010 firma rozpoczęła zdobywanie ważnych certyfikatów jakościowych (w tym ISO 9001, QS 9000, ISO 14001, ISO/TS 16949). To również czas intensywnego poszerzania oferty produktowej.

Dziś marka Dębica to marka produkująca opony całkiem przyzwoitej jakości. Są to zarówno opony radialne, jak i diagonalne; osobowe, jak i przemysłowe. Część posiada specjalną, wzmocnioną konstrukcję i niemal wszystkie mogą się poszczycić bardzo dobrymi wskaźnikami jakościowymi (zdarzają się indeksy prędkości rzędu Y, co jest bardzo dobrym wskazaniem). Dlatego też zdecydowanie warto rozważyć zakup opon tej marki. Zwłaszcza, że w ten sposób wspiera się naszą markę krajową i produkcję lokalnego zakładu.

Oferty w PROMOCJI

POZOSTAŁE OFERTY